JameJamOnline.ir

فرهنگ و سينما

شنبه 09 بهمن 1389 - ساعت 14:14 شماره خبر: 100834419673

ليست برترين‌هاي جشنواره و جنبي در شب منتقدان منتشر شد 
فهرست برگزيدگان جشنواره مطبوعات سينمايي
فهرست کامل برگزیدگان دومین جشنواره مطبوعات سینمایی اعلام شد.
 

به گزارش فارس ، داوران انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران در دومین جشنواره مطبوعات سینمایی متشکل از فریدون صدیقی ، طهماسب صلح جو ، دکتر احمد توکلی ، پرتو مهتدی و حسین معززی‌نیا برگزیدگان خود را در 6 رشته اصلی و 5 رشته جنبی از میان بیش از سیصد اثر رسیده ، اعلام کردند.

رشته های اصلی:

بخش بهترین ترجمه سینمایی
جایزه سوم مشترک بخش ترجمه سینمایی به خاطر اثر «ما فرشته نیستیم» (چاپ شده در روزنامه همشهری) اهدا شد به ناهید پیشور

جایزه سوم مشترک بخش ترجمه سینمایی به خاطر اثر «باشکوه ترین شکست تاریخ سینما» (چاپ شده در روزنامه خبر) اهدا شد به علی افتخاری

جایزه دوم بخش ترجمه سینمایی به خاطر اثر «بازنگری در نقد فیلم» (چاپ شده در روزنامه اعتماد ملی)
اهدا شد به یحیی نطنزی. نطنزی سال گذشته هم همین جایزه را برده بود

در این بخش رتبه اول معرفی نشد

بخش بهترین مقاله سینمایی

جایزه سوم مشترک بخش مقاله سینمایی به خاطر اثر «نمونه هایی ازپیرنگ در روایت» (چاپ شده در ماهنامه فیلمنگار) اهدا شد به رضا کاظمی

جایزه سوم مشترک بخش مقاله سینمایی به خاطر دو اثر «اشک ها و لبخند ها» و «مرگ تدریجی یک رویا» (چاپ شده در ماهنامه نقد سینما) اهدا شد به محمد رضا لطفی

جایزه دوم بخش مقاله سینمایی به خاطر اثر «نوستالژی جعلی» (چاپ شده در ماهنامه فیلم) اهدا شد به خسرو نقیبی

در این بخش هم رتبه اول معرفی نشد

بخش بهترین گزارش سینمایی

جایزه سوم بخش گزارش سینمایی به خاطر اثر به خاطر اثر «1500 یک ادیسه تهرانی» (چاپ شده در هفته نامه همشهری جوان) اهدا شد به وحید سعیدی و مهدی معزی

جایزه دوم بخش گزارش سینمایی به خاطر دو اثر «سینما و دولت دهم» و «راه پر پیچ و خم بازیگری» (چاپ شده در روزنامه خبر) اهدا شد به علی اناری

تندیس انجمن و جایزه اول بخش گزارش سینمایی به خاطر گزارش سفر اعضای آکادمی اسکار به ایران (چاپ شده در ماهنامه فیلم) اهدا شد به خسرو نقیبی

بخش بهترین یادداشت سینمایی

جایزه سوم مشترک بخش یادداشت سینمایی به خاطر اثر به خاطر اثر «برخی شگردهای سینمای آیینی» (چاپ شده در روزنامه ایران) اهدا شد به یزدان سلحشور

جایزه سوم مشترک بخش یادداشت سینمایی به خاطر اثر «به رنگ ارغوان ، یک عاشقانه سیاسی» (چاپ شده در هفته نامه همشهری جوان) اهدا شد به وحید سعیدی

در این بخش رتبه دوم معرفی نشد

تندیس انجمن و جایزه اول بخش یادداشت سینمایی به دواثر «کدام را می پسندید؛ دوایی بودن یا جوکر شدن» و «گناه رستگاری» (چاپ شده در روزنامه اعتماد) اهدا شد به امیر قادری

بخش بهترین گفت و گوی سینمایی

جایزه سوم بخش گفت و گوی سینمایی به خاطر اثر به خاطر گفت وگو با لیلا حاتمی (چاپ شده در ماهنامه صنعت سینما) اهدا شد به فرانک آرتا

جایزه دوم مشترک بخش گفت و گوی سینمایی به خاطر گفت وگو با رسول صدرعاملی (چاپ شده در روزنامه وطن امروز) اهدا شد به مسعود حکم آبادی

جایزه دوم مشترک بخش گفت و گوی سینمایی به خاطر گفت وگو با فریدون جیرانی (چاپ شده در ماهنامه فیلم) اهدا شد به آقای رضا درمیشیان. درمیشیان سال گذشته هم در همین بخش جایزه گرفته بود

تندیس انجمن و جایزه اول بخش گفت و گوی سینمایی به خاطر تندیس انجمن و جایزه اول بخش گفت وگوی سینمایی را به خاطر گفت وگوی سینمایی با همایون شجریان (چاپ شده در ماهنامه فیلم) اهدا شد به سمیه قاضی زاده

بخش بهترین نقد سینمایی

جایزه سوم مشترک بخش نقد سینمایی به خاطر اثر «شاید وقتی دیگرآقای ساترلند» (نقد فیلم خواب لیلا - چاپ شده در ماهنامه فیلمنگار) اهدا شد به یزدان سلحشور

جایزه سوم مشترک بخش نقد سینمایی به خاطر اثر «آفساید» (نقد فیلم پنالتی - چاپ شده در ماهنامه فیلمنگار) اهدا شد به منوچهر اکبرلو

جایزه دوم بخش نقد سینمایی به خاطر اثر «دیده شدن یا دیده نشدن» (نقد فیلم سامورایی - چاپ شده در ماهنامه فیلم) اهدا شد به امیر قادری

تندیس انجمن و جایزه اول بخش نقد سینمایی به خاطر اثر «سبکی تحمل ناپذیرهستی» (نقد فیلم درباره الی - چاپ شده در ماهنامه صنعت سینما) اهدا شد به شهرام جعفری نژاد // سال گذشته هم در همین بخش جایزه اول را جعفری نژاد گرفته بود

رشته های جنبی:

بخش طنز سینمایی

جایزه دوم بخش طنز سینمایی به خاطر دو اثر «برجستگی های منحصر به فرد جشنواره فیلم فجر» و «مناظره فردوسی پور و ده نمکی» (منتشر شده در سایت خبرآنلاین) اهدا شد به محسن حدادی

در این بخش، رتبه اول و سوم معرفی نشد

بخش گفت وگوی تلویزیونی

جایزه سوم بخش گفت وگوی تلویزیونی به خاطر گفت وگو با محمد صالح علا (چاپ شده در روزنامه جام جم) اهدا شد به جابر تواضعی

جایزه دوم بخش گفت وگوی تلویزیونی به خاطر گفت وگو با علی نصیریان (چاپ شده در روزنامه ایران) اهدا شد به بهمن عبداللهی

در این بخش رتبه اول معرفی نشد

بخش نقد تلویزیونی

جایزه سوم بخش نقد تلویزیونی به خاطر اثر «لجبازی و آشپزی» (نقد سریال آشپزباشی - منتشر شده در روزنامه جام جم) اهدا شد لیلا ربیعی

جایزه دوم بخش نقد تلویزیونی به خاطر اثر «بی هویتی ایرانی افراطی در ملودرامی ازدواج زده» (نقد سریال دلنوازان - منتشر شده در خبرگزاری آنا) اهدا شد به محسن سلیمانی فاخر

در این بخش رتبه اول معرفی نشد

بخش عکس سینمایی

لوح تقدیر بخش عکس سینمایی به خاطر مجموعه آثار «حاشیه های جشنواره بیست و هشتم فجر» اهدا شد به میثم محمدی

بخش کاریکاتور سینمایی

لوح تقدیربخش کاریکاتور سینمایی به خاطر مجموعه آثار اهدا شد به احمد عبداللهی‌نیا

بخش بهترین سایت سینمایی

در این بخش 28 سایت سینمایی مورد بررسی قرار گرفت

از میان آنها 5 نامزد معرفی شدند:
پایگاه خبری فیلم کوتاه، سینمای ما، پیک مستند، خانه سینما و سوره سینما

لوح تقدیر اهدا شد به : سایت سینمای ما

جایزه بهترین سایت سینمایی اهدا شد به «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به مدیریت خانم مرجان ریاحی

بخش بهترین سرویس سینمایی خبرگزاری ها

در این بخش 21 خبرگزاری وسایت خبری مورد بررسی قرار گرفت

از میان آنها 7 نامزد معرفی شدند:
خبرگزاری فارس ، خبرآنلاین ، خبرگزاری ایسنا ، خبرگزاری مهر ، خبرگزاری ایلنا، خبرگزاری برنا ، خبرگزاری سینمای ایران

لوح تقدیر اهدا شد به : سرویس سینمایی خبرآنلاین

جایزه بهترین سرویس سینمایی اهدا شد به: سرویس سینمایی خبرگزاری فارس

بخش بهترین وبلاگ سینمایی

در این بخش 12 وبلاگ مورد بررسی قرار گرفت

از میان آنها 5 نامزد معرفی شدند:
وبلاگ فیلم کوتاه (محمد ارژنگ)، وبلاگ دونده (بهمن عبداللهی)، وبلاگ نگاه شخصی من(محمود مقدم)، وبلاگ سینمای نقره ای (علیرضا طاهرخانی) و وبلاگ خورشید تیسفون (نرگس خرقانی)

جایزه بهترین وبلاگ سینمایی اهدا شد به: بهمن عبداللهی برای وبلاگ «دونده»

تناسب پست ها با وقایع روز سینما، حجم وادبیات مناسب با رسانه وبلاگ، تداوم و کوتاهی زمان‌ به روز رسانی، قوت و جذابیت نثر واستفاده مناسب از فیلم و صوت و تصویر ازجمله معیارهای ارزیابی وبلاگ ها و روزآمدی و سرعت خبر رسانی، کمیت مطالب و اخبار، صحت ودقت اخبار، استفاده مناسب از تحلیل و یادداشت و گزارش و گفتگو، استفاده مناسب از فیلم و صوت و تصویر در خبرها و کیفیت خبرنویسی از معیارهای ارزیابی سایت ها و خبرگزاری ها عنوان شد. این بخش ( بخش سینما در فضای مجازی) توسط جعفر گودرزی، هادی مقدم دوست، حسن معظمی، رامتین شهبازی و یزدان عشیری داوری شده بود.

بهترین آثار جشنواره فجر 28 از نگاه داوران انجمن منتقدان

داوران انجمن انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران متشکل از محمود گبرلو، مهرزاد دانش، حسین گیتی، علی علایی، امیر قادری، حمید گرشاسبی و خسرو نقیبی نامزدها را در 10 رشته از میان فیلم‌های شرکت‌کننده در بیست و هشتمین جشنواره فیلم فجر اعلام کردند.

بهترین بازیگر مکمل زن:

از میان نامزدها
1- مرضیه برومند (هیچ)
2- پانته‌آ بهرام (هیچ)
3- نگار جواهریان (هیچ)
4- گلچهره سجادیه (حوالی اتوبان)
5- مهراوه شریفی‌نیا (پشت در خبری نیست)
تندیس انجمن و جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن تعلق گرفت به: مهراوه شریفی‌نیا برای بازی در فیلم پشت در خبری نیست

بهترین بازیگر اول زن:

از میان نامزدها
1- مهناز افشار (طبقه سوم)
2- نگار جواهریان (طلا و مس)
3- لیلا حاتمی (پرسه در مه)
4- مریلا زارعی (کیفر)
5- فاطمه معتمد آریا (صد سال به این سال‌ها)
دیپلم افتخار بازیگری زن تعلق گرفت به: مهناز افشار برای بازی در فیلم طبقه سوم
تندیس انجمن و جایزه بهترین بازیگر نقش اصلی زن تعلق گرفت به: نگار جواهریان برای بازی در فیلم طلا و مس

بهترین بازیگر مکمل مرد:

از میان نامزدها
1- مهران احمدی (هیچ)
2- رضا بابک (به رنگ ارغوان)
3- حامد بهداد (کیمیا و خاک)
4- جمشید هاشم‌پور (کیفر)
5- هدایت هاشمی (لطفاً مزاحم نشوید)
تندیس انجمن و جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد تعلق گرفت به: مهران احمدی برای بازی در فیلم «هیچ»

بهترین بازیگر اول مرد:

از میان نامزدها
1- شهاب حسینی (پرسه در مه)
2- مصطفی زمانی (کیفر)
3- حمید فرخ‌نژاد (به رنگ ارغوان)
4- حامد کمیلی (پسر آدم دختر حوا)
5- مهدی هاشمی (هیچ)
تندیس انجمن و جایزه بهترین بازیگر نقش اصلی مرد تعلق گرفت به: شهاب حسینی برای بازی در فیلم پرسه در مه

جایزه استفاده خلاقانه از فناوری‌های نوین:

از میان نامزدها
1- تورج اصلانی (برای فیلمبرداری فیلم «بدرود بغداد»)
2- حامد ثابت (برای موسیقی فیلم «پرسه در مه»)
3- حمید خضوعی ابیانه (برای فیلمبرداری دو فیلم ملک سلیمان و پرسه در مه)
4- بهرام دهقانی (برای تدوین فیلم پرسه در مه)
5- فرشاد محمدی (برای فیلمبرداری دو فیلم آل و آناهیتا)
دیپلم افتخارتعلق گرفت به: حامد ثابت برای موسیقی فیلم پرسه در مه

تندیس انجمن و جایزه استفاده خلاقانه از فناوری‌های نوین تعلق گرفت به: حمید خضوعی ابیانه برای فیلمبرداری دو فیلم ملک سلیمان و پرسه در مه

تندیس انجمن و جایزه ویژه هیات داوران با عنوان «چهره موفق بازیگری» ، به دلیل از سر گذراندن یک سال موفق با تجارب متنوع تعلق گرفت به: حمید فرخ‌نژاد برای بازی درمجموعه آثارش در سال گذشته

تندیس انجمن و جایزه «استانداردهای حرفه ای تهیه کنندگی» تعلق گرفت به: سعید حاجی میری تهیه کننده فیلم پسر آدم دختر حوا

جایزه خلاقیت و استعداد درخشان:

از میان نامزدها
1- سیاوش اسعدی (حوالی اتوبان)
2- مجید برزگر (فصل باران‌های موسمی)
3- بهرام بهرامیان (آل)
4- شبنم عرفی‌نژاد (پشت در خبری نیست)
5- مهدی نادری (بدرود بغداد)
دیپلم افتخارتعلق گرفت به: مهدی نادری برای کارگردانی فیلم بدرود بغداد
تندیس انجمن و جایزه خلاقیت و استعداد درخشان تعلق گرفت به: سیاوش اسعدی برای کارگردانی فیلم حوالی اتوبان

بهترین فیلمنامه:

از میان نامزدها
1- به رنگ ارغوان (نوشته ابراهیم حاتمی‌کیا)
2- پرسه در مه (نوشته بهرام توکلی)
3- کیفر (نوشته علیرضا نادری)
4- نفوذی (نوشته داود امیریان و احمد کاوری)
5- هفت دقیقه تا پاییز (نوشته محسن تنابنده)
دیپلم افتخار تعلق گرفت به: علیرضا نادری برای فیلمنامه کیفر
تندیس انجمن و جایزه بهترین فیلمنامه تعلق گرفت به: بهرام توکلی برای فیلمنامه پرسه در مه

بهترین کارگردانی:

از میان نامزدها
1- بهرام توکلی (پرسه در مه)
2- ابراهیم حاتمی‌کیا (به رنگ ارغوان)
3- حسن فتحی (کیفر)
4- عبدالرضا کاهانی (هیچ)
5- داریوش مهرجویی و مهدی کرم پور (طهران، تهران)
تندیس انجمن و جایزه بهترین کارگردانی تعلق گرفت به: ابراهیم حاتمی‌کیا برای فیلم به رنگ ارغوان

بهترین فیلم:

از میان نامزدها
1- به رنگ ارغوان (به تهیه‌کنندگی سید جمال ساداتیان)
2- پرسه در مه (به تهیه‌کنندگی جواد نوروزبیگی)
3- طهران، تهران (به تهیه‌کنندگی محمدعلی حسین‌نژاد)
4- کیفر (به تهیه‌کنندگی سعید سعدی)
5- هفت دقیقه تا پاییز (به تهیه‌کنندگی سیدجمال ساداتیان)
دیپلم افتخار تعلق گرفت به: فیلم پرسه در مه به تهیه‌کنندگی جواد نوروزبیگی
تندیس انجمن و جایزه بهترین فیلم تعلق گرفت به: فیلم کیفر به تهیه‌کنندگی سعید سعدی

بزرگداشت ها:

در چهارمین شب منتقدان از منتقدان پیشکسوت محسن سیف و دکتر هوشنگ کاووسی تقدیر شد.

در جشن اول (سال 86) از اقای جمشید ارجمند تقدیر شد، در جشن دوم ( سال 87) از آقایان صلح جو و قوکاسیان و در جشن سوم (سال 88) از آقای ابوالحسن علوی طباطبایی تقدیر شده بود.