JameJamOnline.ir

راديو و تلويزيون

سه شنبه 23 تير 1388 - ساعت 09:39 شماره خبر: 100911990355

درباره مجموعه تلويزيوني ژان مولن 
اسطوره نيروي مقاومت فرانسه
بدون تردید یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های مجموعه‌های تلویزیونی تاریخی این است که می‌تواند در بردارنده درس‌هایی برای زندگی انسان‌‌های امروزی باشد. زندگی امروز ما انسان‌ها از بسیاری جهات تکرار زندگی انسان‌های گذشته است.
 

اگر بتوانیم آنچه را که آنها در جریان زندگی خود تجربه کرده‌اند سرلوحه زندگی خویش قرار داده و از تجربیات آنها برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنیم در زندگی خود موفق‌تر از آنها بوده و می‌توانیم سریع‌تر به اهداف خود دست یابیم.

مجموعه تلویزیونی ژان مولن که چهارشنبه‌شب‌ها ساعت 21 از شبکه 2 سیما روی آنتن می‌رود مجموعه‌ای تاریخی درباره زندگی اسطوره صبر و مقاومت تاریخ فرانسه، ژان مولن است که برای همه مردم فرانسه شناخته شده و همواره از او به نیکی یاد می‌شود.

اگر شما هم از علاقه‌مندان به مجموعه‌های تلویزیونی تاریخی درباره زندگی بزرگ‌مردانی از کشورهای مختلف دنیا هستید، دیدن این مجموعه زیبای تاریخی را به شما پیشنهاد می‌کنیم. تکرار این مجموعه تلویزیونی روزهای پنجشنبه ساعت 14 از شبکه 2 سیما پخش می‌شود.

مجموعه تلویزیونی ژان مولن محصول سال 2002 کشور فرانسه و به تهیه‌کنندگی فلورانس دورموری است که پن بیست، کارگردانی آن را به عهده داشته است. در این مجموعه تلویزیونی تاریخی هنرپیشه‌های معروف فرانسوی همچون چارلز برلینگ، السا زیلبرس تین، امیلی ویکن و کریستین بولیسون به ایفای نقش پرداخته‌اند.

ژان مولن یکی از جوان‌ترین استانداران کشور فرانسه در جریان جنگ جهانی دوم بوده است که پس از اشغال استان محل خدمتش توسط آلمان‌ها، تصمیم به مبارزه می‌گیرد و با هدف کمک به مردم به پایداری خود ادامه می‌دهد تا جایی‌که مخفیانه با ژنرال دوگل ارتباط برقرار می‌کند. به عبارت دیگر می‌توان گفت در این مجموعه تلویزیونی روحیه صبر و پایداری برای رسیدن به آرمان‌های وطن‌خواهی به نمایش گذاشته می‌شود.

ژان مولن که 20 ژوئن سال 1899 میلادی متولد شد، یکی از اعضای عالی‌رتبه نیروی مقاومت فرانسه در جریان جنگ جهانی دوم بود که شجاعت و دلاوری‌ او در مقابل نیروی ارتش آلمان و کشته‌شدن او توسط آلمانی‌ها سبب شده است امروزه از او به عنوان اسطوره نیروی مقاومت فرانسه یاد شود.

در سال 1918 نام ژان مولن در فهرست اسامی نیروهای ارتش فرانسه قرار گرفت. پس از پایان جنگ او به تحصیلات خود ادامه داد و در سال 1924 در رشته حقوق فارغ‌التحصیل شد. ژان مولن که هنگام حمله آلمان‌ها به فرانسه جوان‌ترین استاندار این کشور بود حاضر به همکاری با مارشال پتن و آلمانی‌ها نشد و به همین سبب محرمانه خاک فرانسه را ترک می‌کند و در لندن به ژنرال دوگل می‌پیوندد. پس از تشکیل کمیته مقاومت ملی او به عنوان نماینده ژنرال دوگل در فرانسه انتخاب می‌شود تا نبرد علیه آلمان‌ها را رهبری کند.

ژان مولن که سازمان فعال و منظمی از همه گروه‌ها در خاک فرانسه تشکیل می‌دهد، توسط گشتاپو بازداشت می‌شود او حتی تحت سخت‌ترین شکنجه‌هایی که در تاریخ بشر بی‌سابقه بوده است نیز مقاومت می‌کند.

گشتاپو می‌دانست که ژان مولن رهبران نهضت مقاومت را می‌شناسد، اما او هرگز لب به سخن باز نکرد، چرا که می‌دانست در این صورت صدها نفر از اعضای اصلی نهضت مقاومت کشته شده و این سازمان از هم خواهد پاشید. ژان مولن پس از شکنجه‌های طاقت‌فرسا توسط گشتاپو با ترن به آلمان فرستاده شد، اما در بین راه به علت شکنجه‌های زیادی که بر او اعمال شده بود، در حالی که تنها 44 سال داشت، از دنیا رفت.

در سال 1964 ، به دستور ژنرال دوگل، خاکستر ژان مولن به پانتئون در قلب پاریس که آرامگاه ابدی بزرگ‌‌مردان تاریخ فرانسه و بزرگانی همچون ویکتور هوگو و آناتول فرانس است، منتقل شد.

آندره مالرو که در ‌آن زمان وزیر فرهنگ فرانسه بود با ایراد یک سخنرانی تاریخی درباره این اسطوره، مقاومت او را زیر شکنجه‌های گشتاپو ستودنی خواند. این سخنرانی یکی از معروف‌ترین سخنرانی‌ها در تاریخ کشور فرانسه است.

امروزه در سیستم آموزش کشور فرانسه از این اسطوره تاریخی به عنوان نمادی از عدالتخواهی، راستگویی و میهن‌پرستی یاد می‌شود. براستی که او نماد مقاومت است. بسیاری از مدارس، دانشگاه‌ها و حتی خیابان‌ها و میادین فرانسه به یاد او به اسم ژان مولن نامگذاری شده‌اند تا مقاومت او را برای همیشه در ذهن همگان زنده نگاه دارند.

اسطوره‌ای که وارث تاریخ فرانسه است

ارتش سایه عنوان یک فیلم سینمایی در باره زندگی ژان مولن است که با اقتباس از کتابی به همین نام ساخته شده است. این فیلم بسیاری از حوادث و اتفاقات زندگی ژان مولن را در دوره حضور ژان مولن در ارتش به تصویر کشیده است.

اگرچه برخی از این حوادث مانند ملاقات ژان مولن با بسیاری از افراد شناخته شده و بنام در لندن، اتفاقات ناشی از اعتماد بیش از اندازه او به معاونش، مدال‌هایی که ژنرال دوگل به او تقدیم کرده یا بازگشت او به فرانسه با چتر نجات در جریان جنگ مجموعه حوادثی است که صریحا به این دوره نسبت داده نشده، اما همزمان بودن این اتفاقات با دوره مقاومت ژان مولن در برابر آلمان‌ها سبب شده است تا با پر رنگ‌تر نشان دادن این حوادث در متن زندگی ژان مولن بیش از پیش از این اسطوره‌ به عنوان مظهری از صبر و مقاومت تجلیل و قدردانی شود. ژان مولن یکی از معروف‌ترین و پرافتخارترین رزمندگان نیروی مقاومت فرانسه است که همه مردم فرانسه او را بخوبی می‌شناسند.

مجموعه تلویزیونی ژان مولن که پخش آن از شبکه 2 سیما با استقبال چشمگیری از سوی مخاطبان مجموعه‌های تلویزیونی با مضمون تاریخی مواجه شده است، مجموعه‌ای است تاریخی که به روایت داستان زندگی ژان مولن می‌پردازد.

این مجموعه نخستین‌بار نوزدهم ژوئن سال 2003 میلادی از کشور آلمان به روی آنتن رفت. این مجموعه تلویزیونی با هدف تاکید بر نقش موثر ژان مولن در به قدرت رسیدن فرانسه به عنوان یکی از قدرت‌های برتر دنیا پس از جنگ جهانی دوم ساخته شده است.

اگر چه این مجموعه نتوانسته است مخاطب را با بسیاری از حقایق پشت پرده این حوادث آشنا سازد، اما شاید ساخت آن انگیزه‌ای باشد برای این که علاقه‌مندان چگونگی رهایی کشور از چنگال آهنین استبداد و نجات کشور از تسلیم آن در برابر قدرت فاشیست‌ها را مورد بررسی و تحقیق قرار دهند.

بسیاری از منتقدان بر این باورند که اگر چه پایان بسیاری از حوادث و اتفاقات تاریخی به تصویر کشیده شده در این مجموعه تلویزیونی برای افرادی که به تاریخ کشور فرانسه علاقه‌مند بوده و درباره آن به تحقیق پرداخته‌اند قابل پیش‌بینی است، اما آنچه سبب جذب مخاطب می‌شود این است که افرادی که پشت پرده دراین حوادث دستی بر آتش داشته‌اند، برای مخاطب شناخته شده نیستند و آنچه در این مجموعه بیش از دیگر ویژگی‌ها به‌ آن پرداخته شده است معرفی افرادی است که در قالب گروه‌های مختلف در رویداد هر یک از این اتفاقات سهیم بوده‌اند.

جالب است بدانید در این مجموعه حقایقی به تصویر کشیده شده که شاید حتی برای لحظاتی مخاطب را در خصوص صحت یا عدم صحت‌ آنچه بیان شده است، بر سر دوراهی قرار دهد و سبب تردید و دودلی او نسبت به حقایق تاریخی شود.

براساس تاریخ کشور فرانسه، در سال 1943 ژان مولن، با چتر نجات در ایالت پروانس در جنوب شرقی فرانسه فرود آمد تا رهبری ملتی را برای مقاومت در برابر فاشیسم به عهده گیرد. وقتی او راهی لندن شد تا از آنجا مبارزات مردم فرانسه علیه آلمان‌ها را رهبری کند، تنها به ایجاد یک نهضت مقاومت همگانی می‌اندیشید.

در آن زمان مردان و زنان آزادیخواهی که در ایالت پروانس علیه فاشیست‌ها در نبرد بودند با هم متحد نبودند و هیچ سازمان منظمی مبنی بر هدایت آنها وجود نداشت. در چنین شرایطی ژان مولن می‌بایست به طور مخفیانه با گروه‌های مختلف ارتباط برقرار می‌کرد تا بتواند با همکاری آنها هر چه زودتر سازمان واقعی نهضت مقاومت ملی را در فرانسه تشکیل دهد.

اگرچه او از همان ابتدا می‌دانست سرانجام در این راه کشته خواهد شد، اما علاقه او به کشورش سبب شده بود مسوولیتی را که ژنرال دوگل به او واگذار کرده بود با علاقه بپذیرد. در بیست و هفتم می 1943 در پاریس و در مکانی کاملا محرمانه، نخستین شورای نهضت مقاومت ملی فرانسه به همت ژان مولن شکل گرفت و در ششم ژوئن سال بعد ژنرال دلسترن فرمانده ارتش سری نهضت مقاومت توسط گشتاپو بازداشت شد.

از آنجا که هیچ کس حاضر نبود جانشین دلسترن شود، همه مسوولیت‌ها بر دوش ژان مولن افتاد، اما گشتاپو بسرعت متوجه شد که ژان مولن فرمانده نهضت مقاومت است و سرانجام موفق به دستگیری او شد.

ژان مولن که بشدت تحت شکنجه بود می‌دانست سرنوشت نهضت مقاومت، به مقاومت او در برابر شکنجه فاشیست‌ها بستگی دارد و به همین سبب در سخت‌ترین شرایط همه چیز را تحمل کرد و هرگز راضی به تسلیم در برابر آنها نشد تا به این وسیله بتواند روزی قدرت از دست رفته فرانسه را به این کشور بازگرداند.

حضوری موفق در عرصه سینما

چارلز برلینگ که در این مجموعه تاریخی زیبا و دوست‌داشتنی ایفای نقش ژان مولن قهرمان اصلی داستان و نقش اول مجموعه را به عهده دارد، 30 آوریل سال 1958 میلادی در فرانسه متولد شد. او از سال 1982 تاکنون در بیش از 70 مجموعه تلویزیونی و فیلم سینمایی به ایفای نقش پرداخته و در حال حاضر نیز با عوامل ساخت و تولید فیلم سینمایی بازی سوداگران که قرار است مراحل تصویربرداری آن از اوایل سال 2010 میلادی آغاز شود، قراردادی را برای همکاری امضا کرده است.

علاوه بر حضور پررنگ چارلز برلینگ در عرصه بازیگری، این هنرپیشه فرانسوی کارگردانی دو فیلم سینمایی تلویزیونی را نیز در کارنامه فعالیت هنری خود به ثبت رسانده است. این در حالی است که در سال‌های 1998 و 1990 چارلز برلینگ نویسندگی فیلمنامه دو فیلم سینمایی تلویزیونی را نیز به عهده داشته است.

جالب است بدانید چارلز برلینگ در عرصه تهیه‌کنندگی نیز با وجود پرکار بودنش در دیگر عرصه‌های هنری سینمایی، دستی بر آتش داشته و از خود نامی به جای گذاشته است او تاکنون تهیه‌کنندگی بیش از 21 فیلم سینمایی و تلویزیونی و مجموعه تلویزیونی مختلف را به عهده داشته است.

پدر چارلز پزشک و مادرش معلم زبان انگلیسی بود. او از سن 15 سالگی به همراه برادرش و از صحنه نمایش مدرسه فعالیت در عرصه تئاتر را آغاز کرد. از آنجا که از کودکی به خواندن داستان‌های نویسندگان بزرگ فرانسوی علاقه‌مند بود، انگیزه او به حضور در عرصه سینما نیز روز به روز افزایش می‌یافت.

او در بلژیک به تحصیل در رشته هنر بازیگری پرداخت و سرانجام تصمیم گرفت به حضور خود در عرصه سنیما و تلویزیون و فعالیت در این زمینه تا پایان عمرش ادامه دهد. چارلز در آن زمان در بسیاری از نمایشنامه‌هایی که روی صحنه بودند به ایفای نقش پرداخت و سرانجام پس از مدت کوتاهی ژان لوئیس مارتینلی، کارگردان تئاتر ملی استراسبورگ او را استخدام کرد.

چارلز چند سال به همکاری با او ادامه داد و در این مدت در نمایشنامه‌های زیادی به ایفای نقش پرداخت، اما حضور او در عرصه سینما مصادف با سال‌های پایانی دهه 1990 میلادی بود. چارلز برلینگ بازیگری در عرصه سینما و تلویزیون را با ایفای نقش‌های کوچک و جانبی آغاز کرد و در سال 1996 به موفقیت چشمگیری در این عرصه دست یافت.

با گذشت زمان بتدریج موفقیت این ستاره سینما در عرصه سینما روز به روز افزایش یافت و وی توانست استعداد خود در عرصه بازیگری را به همگان اثبات کند. این هنرپیشه موفق و با پشتکار در سال 1998 به عنوان بهترین بازیگر نقش اول نامزد دریافت جایزه سزار شد و چند سال بعد یعنی در سال 2000 میلادی با ایفای نقش اول فیلم ستاره سینما به جشنواره فیلم کن راه یافت.

سهیل امیری