JameJamOnline.ir

راديو و تلويزيون

شنبه 04 اسفند 1386 - ساعت 13:07 شماره خبر: 100931442891

 
«راز دانه» جايزه سزار فرانسه را برد
فیلم سینمایی «راز دانه» ساخته عبدالطیف کشیش با دریافت چهار جایزه از جمله بهترین فیلم و بهترین کارگردان برنده بزرگ سی و سومین دوره اعطا جوایز سالانه سینمای فرانسه موسوم به سزار شد.
 

 ورایتی اعلام کرد مراسم اعطا جوایز سزار سال 2008 که از آن به عنوان اسکار سینمای فرانسه یاد می‌شود روز جمعه در تیه‌تر دو شاتله پاریس برگزار ‌شد و فیلم فیلمساز فرانسوی زاده تونس برنده بزرگ این مراسم لقب گرفت.

در این مراسم «راز دانه» جز جایزه بهترین فیلم، جوایز بهترین کارگردان، فیلمنامه غیراقتباسی و بازیگر زن آینده‌دار (حفصیه حیرزی) را نیز از آن خود کرد. این فیلم درباره پدربزرگی است که برای راه‌اندازی یک رستوران باید موانع متعدد را پشت سر بگذارد.

«راز دانه» به تهیه‌کنندگی کلود بری فیلمساز معروف فرانسوی اخیرا جایزه لویی دلوک بهترین فیلم فرانسوی سال 2007 را به خود اختصاص داد تا پرجایزه‌ترین فیلم فصل جوایز سینمای فرانسه لقب بگیرد. ضمن اینکه این فیلم سپتامبر گذشته جایزه ویژه هیات داوران جشنواره فیلم ونیز را به طور مشترک با فیلم آمریکایی «من اینجا نیستم» تاد هینز دریافت کرد.

بری در این باره گفت: "ما از زمان موریس پیالا فیلمسازی مانند کشیش نداشته‌ایم."

«زندگی به رنگ صورتی» درباره ادیت پیاف خواننده افسانه‌ای فرانسه دیگر فیلم پیروز جوایز سزار 33 بود. ماریون کوتیلار برای بازی در نقش پیاف برنده جایزه بهترین بازیگر زن شد، ضمن اینکه این فیلم جوایز سزار بهترین صدا، فیلمبرداری، طراحی صحنه و لباس را نیز از آن خود کرد. کوتیلارد که جایزه بافتا را هم برده، برای بازی در این فیلم نامزد اسکار است.

ماتیو آمالریک که نقش منفی فیلم جدید جیمز باند را بازی می‌کند، همانطور که پیش‌بینی می‌شد برای بازی در نقش روزنامه‌نگار فلج فیلم «زنگ شیرجه و پروانه» برنده جایزه سزار بهترین بازیگر مرد شد. او برای دریافت این جایزه رقبایی چون میشل بلان، ونسان لیندون، ژان ـ پیر داروسین و ژان ـ پیر ماریه را پیش رو داشت.

روبرتو بنینی فیلمساز و بازیگر ایتالیایی یک سزار افتخاری گرفت. جایزه یک عمر دستاورد هنری نیز به ژان مورو بازیگر کهنه کار فرانسوی رسید. «زندگی به رنگ صورتی» و «یک راز» هر یک در یازده بخش نامزد سزار بودند. فهرست برندگان سی و سومین جوایز سزار به این ترتیب است:

فیلم: راز دانه، عبدالطیف کشیش

بازیگر زن: ماریون کوتیلار، زندگی به رنگ صورتی

بازیگر مرد: ماتیو آمالریک، زنگ شیرجه و پروانه

کارگردان: عبدالطیف کشیش، راز دانه

فیلمنامه غیراقتباسی: عبدالطیف کشیش، راز دانه

بازیگر زن نقش مکمل: ژولی دوپاردیو، یک راز

بازیگر مرد نقش مکمل: سامی بواژیلا، شاهدان

بازیگر زن آینده‌دار: حفصیه حیرزی، راز دانه

بازیگر مرد آینده‌دار: لورن استاکر، شکار و جمع آوری

صدا: لورن زلیگ، پاسکال ویلار و ژان ـ پل هوریه، زندگی به رنگ صورتی

موسیقی: آلکس بوپین، ترانه‌های عاشقانه

فیلمبرداری: تتسو ناگاتا، زندگی به رنگ صورتی

طراحی صحنه: الیویه رو، زندگی به رنگ صورتی

طراحی لباس: ماریت آلن، زندگی به رنگ صورتی

تدوین: جولیت ولفینگ، زنگ شیرجه و پروانه

فیلم کوتاه: موتزارت جیب برها، فیلیپ پوله ـ ویلار

فیلم خارجی: زندگی دیگران، فلورین هنکل فن دونرسمارک

فیلم مستند: حامی وحشت، باربت شرودر