JameJamOnline.ir

کليک

يكشنبه 19 اسفند 1386 - ساعت 19:26 شماره خبر: 100932761808

امکانات گردشگري مجازي مي توانند به گسترش صنعت گردشگري کمک کنند 
ايران‌ در‌ اينترنت‌
صنعت گردشگری یکی از مهمترین منابع کسب درآمد کشورها است. با توجه به اینکه ایران به عنوان یکی از مهمترین قطب‌های گردشگری در دنیا محسوب می‌شود ، از این رو هرگونه فعالیت در معرفی جاذبه‌های گردشگری آن بسیار مفید و ارزشمند خواهد بود. وب سایت نمای ایران، نخستین پورتال گردشگری و اطلاع‌رسانی درباره ایران است، که خرداد 1386 توسط شرکت نرم‌افزاری آمیتیس رسانه راه‌اندازی شده و با نشانی www.iranview.ir قابل دسترسی است.
 

هدف از این حرکت ایجاد فضایی مناسب برای معرفی جاذبه‌های گردشگری ایران با همکاری همه علاقمندان به این صنعت بوده. یعنی در تامین محتوای این سایت همه علاقه مندان به گردشگری می توانند مشارکت کنند. نسخه فعلی نرم‌افزار ، فاز یکم از پنج فاز این پروژه است. بابک ارجمندی یکی از طراحان این سایت می گوید: «امیدواریم در آینده نزدیک بتوانیم نسخه انگلیسی این سایت را به بهره برداری برسانیم.» تمامی امکانات این پورتال بطور کاملا رایگان در اختیار کاربران قرار گرفته است و در حال حاضر این سایت نزدیک به 1000 عضو و 6000 صفحه بازدید در روز دارد.

تکنولوژی مورد استفاده در طراحی این سایت DotNet  بوده و زبان برنامه نویسی آن هم  Delphi2006.Net است. در قسمت نقشه ایران از ترکیب Flash Action Script  وDotNet  استفاده شده که همان تکنولوژی مورد استفاده درGoogle Map   وYahoo Map  است. فایل نقشه راه‌های ایران از موسسه جغرافیایی گیتاشناسی تهیه شده و برای دسترسی به سایت از نشانی ‌های www.iranmapia.com   و http://www.iranview.org   نیز می‌توانید استفاده کنید.در این پرتال امکانات متنوعی وجود دارد. یکی از قابلیت های ویژه این سایت نقشه راه‌های ایران با تصویر ماهواره‌ای منطبق بر آن است که امکان فاصله یابی، آن را بسیار کاربردی کرده. در این قسمت کاربر می تواند 2 نقطه دلخواه را روی نقشه انتخاب کند و با کلیک روی نقطه مقصد فاصله هوایی بین این 2 نقطه را ببیند. تمامی اطلاعات موجود در این سایت از طریق طبقه‌بندی‌های مختلف و همچنین جستجو قابل دسترسی اند. همچنین در بخش استان‌ها اطلاعات موجود در سایت به تفکیک در اختیار کاربران قرار می گیرد.

از دیگر امکان های این سایت لینک ها ی متنوع جاذبه ها، خواندنی ها و گالری است. هر یک از این بخشها به زیر شاخه هایی تقسیم بندی می شود که در نوار پایین منوی اصلی قابل مشاهده اند و خود این زیر شاخه ها نیزبه طبقه های فرعی تر تقسیم می شوند.

به عنوان نمونه لینک اصلی جاذبه ها به زیر شاخه هایی شامل جاذبه های طبیعی، جاذبه های تاریخی، جاذبه های اجتماعی و جاذبه های فرهنگی تقسیم بندی شده که با کلیک بر روی هر یک کلیه اطلاعات مرتبط با آن شاخه نمایش داده می شود.

در صفحه هر یک از لینکهای اصلی جدیدترین عنوان هایی که وارد سایت شده است نمایش داده می‌شود با کلیک بر روی عنوان یا تصویر هر قسمت قادر به مشاهده اطلاعات بیشتر در ارتباط با آن مطلب خواهید بود. ضمن آنکه اگر شما هم عضوی از سایت باشید می توانید اطلاعاتی را در همان زمینه وارد کنید و در صورت نیاز آن را به نقطه ای بر روی نقشه نیز که یا خودتان ثبت کرده‌اید و یا از قبل در نقشه ثبت شده مرتبط سازید که در این حالت یک کره سرمه ای رنگ در پایین مطلب به چشم می خورد که با کلیک بر روی آن به نقطه مورد نظر بر روی نقشه متصل می شوید. این کار توسط لینک" ورود و ویرایش محتوا" که در نوار سمت راست دیده می شود انجام پذیر است. همچنین می توانید در مورد مطالبی که دیگر دوستان وارد کرده اند نیز اظهار نظر کنید که با توجه به نظرهایی که در مورد یک مطلب داده می شود سیستم به طور اتوماتیک امتیازی بین یک تا پنج ستاره به آن اختصاص می دهد.

شاید امکان مشارکت اعضا در تامین محتوا مهمترین ویژگی این سایت باشد: «هر کاربری که علاقه مند به مشارکت در به روزرسانی و ورود اطلاعات به سایت نمای ایران باشد می تواند به سادگی در این سایت عضو شود و مطلب هایش را روی سایت قرار دهد. البته این مطلب ها باید پیش از انتشار در سایت توسط تیم شرکت ما بازدید و تایید شود تا اطلاعات اشتباه در اختیار کاربران قرار نگیرد.»

امکان دیگری که در سایت نمای ایران وجود دارد این است که شما می توانید برای دوستانتان دعوتنامه ارسال کنید. این کار به وسیله لینک "ارسال دعوتنامه برای دوستان" در نوار سمت راست انجام پذیر است. جهت مشاهده لیست زیر مجموعه خود یعنی دوستانی که به وسیله شما وارد سایت شده اند از لینک "فهرست دوستان شما در نمای ایران" استفاده کنید.

گالری عکس یکی دیگر از قابلیت های موجود در این سایت است که در آن قسمت شما می توانید تصویرهایی از جاذبه های گردشگری ایران را مشاهده کنید. همچنین در این سایت یک لغتنامه آنلاین با امکان جستجوی انگلیسی به فارسی و برعکس وجود دارد. امکان دیگر پرتال نمای ایران مبدل نام به پارسی باستان با خط میخی است. در این قسمت شما می توانید نام خود را با دیکته انگلیسی وارد کرده و بعد نامتان را با خط میخی مشاهده کنید.

علاوه بر وب سایت نمای ایران سازندگان این سایت محصول دیگری هم در ارتباط با گردشگری به بازار عرضه کرده اند که نام آن هم نرم افزار نمای ایران است. این نرم افزار گذری است به چهارگوشه ایران و تلاش می کند تا شما را  با طبیعت بکر و زیبا و آثار باستانی ایران آشنا کند. با نمای ایران شما می توانید از خلیج فارس به دریای خزر ، از کویر مرکزی  به قله های پر برف البرز و دماوند سفر کنید و به دیدن آثار تاریخی بروید. امکانات موجود در این نرم افزار عبارتند از: تصویرهای سه بعدی (گردش مجازی)، بیش از پانصد تصویر با دقت بالا، بیش از یک ساعت فیلم (آوانما)، بیش از بیست ساعت موسیقی بی کلام، توضیح در مورد هر مکان و نمایش موقعیت مکانی، نقشه کامل راه‌های ایران با قابلیت بزرگنمایی تا مقیاس 2250000:1؛ نمایش موقعیت جغرافیایی (طول و عرض) تمامی نقاط، تعیین بین دو یا چند نقطه، امکان نامگذاری نقاط توسط کاربر، دسترسی سریع به تمامی نقاط تعریف شده، امکان استفاده از تصاویر به عنوان پس زمینه ویندوز، امکان جستجوی هوشمند و پیشرفته، امکان چاپ تصاویر، زیر نویس انگلیسی و محیط کاربری آسان.زبان برنامه نویسی مورد استفاده در طراحی این نرم‌‌‌افزار7Delphi  بوده و از بانک اطلاعاتیAmitis DB   استفاده شده.

بنفشه رحمانی