JameJamOnline.ir

راديو و تلويزيون

پنجشنبه 03 مرداد 1387 - ساعت 00:11 شماره خبر: 100944517826

 
روايت شاهنامه حکيم توس در راديو
گروه رسانه: مرشد امیر صادقی، شاهنامه را در رادیو جوان روایت می‌کند. مرشد امیر صادقی، بیش از 30 سال است، در محافل عمومی و دانشگاهی داخل و خارج از ایران برای گروه‌های سنی مختلف شاهنامه خوانی می‌کند و سال گذشته نیز از سوی سازمان میراث فرهنگی به عنوان بهترین روایتگر ایرانی شاهنامه به یونسکو معرفی شد. او در اصفهان به دنیا آمده اما از 3 سالگی در تهران زندگی کرده و شاهنامه را از مادر بختیاری اش که آن را از حفظ بوده، آموخته است. از فردا روایت رادیویی او از شاهنامه به روی آنتن شبکه جوان می‌رود.
 

مرشد امیر صادقی درباره روایت رادیویی خود از شاهنامه می‌گوید: قرار است شاهنامه را به صورت داستان‌های مسلسل‌وار و سریالی برای جوان‌ها بازخوانی کنیم. او می‌گوید: برای هر قسمت این برنامه، مدت زمان 15 دقیقه‌ای در نظر گرفته شده و این زمان کوتاه باعث می‌شود شنونده برای شنیدن داستان‌ها حوصله کند. این روایتگر شاهنامه پیش‌بینی می‌کند که روایت کل شاهنامه در رادیو با روندی که طراحی شده است، حدود 2 سال طول بکشد. او معتقد است، رسانه باید در برنامه‌هایی از این دست، میراث مکتوب و ماندگار ایران را به جوانان معرفی کند.

مرشد امیر صادقی قصد دارد در کنار خواندن ابیات شاهنامه  به صورت حماسی، بخش‌هایی را که نیاز به توضیح دارد، تحلیل و بازکاوی کند.

برنامه با شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی هر روز ساعت 16 از شبکه جوان پخش می‌شود.